Переміщення товарів і транспортних засобів через митний кордон РФ з обманним використанням документів і засобів ідентифікації
Стаття 278 Митного кодексу Російської Федерації передбачає відповідальність за переміщення через митний кордон Російської Федерації товарів і транспортних засобів з поданням митному органу як документів, необхідних для митних цілей, підроблених документів, недійсних документів, документів, отриманих незаконним шляхом, документів, що містять недостовірні відомості, яких документів, що відносяться до інших товарів і транспортних засобів, а також за використання підробленого засоби ідентифікації або справжнього засоби ідентифікації, що відноситься до інших товарів і транс-кравцем засобам.
Таким чином, диспозиція статті 278 Митного кодексу Російської Федерації містить два окремих складу порушень митних правил. Перший склад утворюють дії, що виразилися у переміщенні через митний кордон Російської Федерації товарів і транспортних засобів з поданням митному органу неналежних документів, а другий - використання підробленого засоби ідентифікації або справжнього засоби ідентифікації, але ставиться до інших товарів і транспортних засобів.
Враховуючи, що зазначені склади мають різні об'єкти зазіхання (порядок переміщення товарів і транспортних засобів через митний кордон Російської Федерації і порядок проведення митного контролю), а також дотримуючись назвою статті (Переміщення товарів і транспортних засобів через митний кордон Російської Федерації з обманним використанням документів або засобів ідентифікації), можна припустити, що законодавець спочатку мав намір встановити відповідальність за неправомірне використання засобів ідентифікації тільки при переміщенні товарів і транспортних засобів через митний кордон Російської Федерації, Однак при існуючій формулюванні диспозиція статті набагато ширше - вона охоплює всі випадки неправомірного використання засобів ідентифікації, тобто не тільки при переміщенні через митний кордон Російської Федерації, а й, приміром, в процесі доставки товару у внутрішню митницю.
Для розуміння порушення митних правил, відповідальність за яке передбачена статтею 278 Митного кодексу Російської Федерації, необхідно перш за все звернутися до об'єктивної сторони цього правопорушення.
По-перше, об'єктивна сторона виражається в поданні митному органу одного з таких документів, перелік яких є вичерпним:
підроблених документів;
недійсних документів;
документів, отриманих незаконним шляхом;
документів, що містять недостовірні відомості;
документів, що відносяться до інших товарів і транспортних засобів;
Дамо поняття кожного з них.
Під підробленими документами розуміються повністю виготовлені фіктивні документи або справжні документи, але незаконно змінені (шляхом виправлення або знищення частини тексту, внесення до нього додаткових даних, проставлення відбитка штампа підробленого і т.п.). Наприклад, ліцензія на здійснення діяльності в якості митного брокера на бланку власного виготовлення.
Недійсними документами є документи, що втратили юридичну силу або не набували її. Прикладом такого документа може служити довіреність, в якій не вказана дата її вчинення.
До документів, отриманих незаконним шляхом, відносяться документи, видані з порушенням процедури їх видачі, або одержані в результаті неправомірних дій посадової особи, яка видала такий документ. Наприклад, ліцензія на право здійснення діяльності в якості митного перевізника, отримана на підставі підробленого договору про страхування своєї діяльності.
Документами, що містять недостовірні відомості, вважаються документи, фактично є справжніми, але містять відомості, які не відповідають дійсності. Як приклад можна навести гарантійне зобов'язання, в якому вказана невірна сума гарантії.
Документами, що відносяться до інших товарів і транспортних засобів, визнаються документи, що відповідають встановленим вимогам, але є підставою для переміщення інших товарів і транспортних засобів.
По-друге, наведені вище документи повинні виступати в якості необхідних для митних цілей (книжка МДП, ветеринарне свідоцтво). У даному випадку законодавець виходить з того, що подання документів повинно знаходитися в причинно-наслідкового зв'язку з прийняттям митним органом рішення про можливість переміщення товарів і транспортних засобів. Так, подання при переміщенні через митний кордон Російської Федерації підробленого сертифіката про походження товару, як правило, не утворює складу правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 278 Митного кодексу Російської Федерації, оскільки сертифікат про походження товару впливає на розмір митних платежів, але не на можливість переміщення.
Визнаються недійсними і практика заклади справ про порушення митних правил за статтею 278 Митного кодексу Російської Федерації через невідповідність вартісних показників, зазначених у товаросупровідних документах, реальної вартості товарів. Митна вартість товару визначається декларантом під час заповнення митної декларації, а контроль за правильністю її визначення здійснюється митним органом, який проводить митне оформлення. Тому вартісні показники, зазначені у товаросупровідних документах, не можуть бути перешкодою для прийняття рішення про переміщення товару, а тим більше підставою для закладу справи про порушення митних правил.
У цьому зв'язку не можна обійти увагою лист ГТК Росії від 24 липня 1996 року № 01-15/13231 «Про деякі діях митниць при ввезенні товарів на територію Російської Федерації». Пункт 3 зазначеного листа свідчить, що право заклади справ про порушення митних правил за статтею 278 Митного кодексу Російської Федерації виникає у митного органу, що проводить митне оформлення, тільки після декларування йому товарів.
З урахуванням сказаного про застосування статті 278 Митного кодексу Російської Федерації такий підхід є безумовно хибним. Тому листом ГТК Росії від 16 вересня 1997 року № 01-15/17846 «Про деякі питання застосування листів ГТК Росії від 20.03.96 № 07-07/4898 і від 24.07.96 № 01-15/13231» наведений вище пункт рекомендовано не застосовувати «з метою припинення неправомірної практики необгрунтованого розширювального тлумачення».
Проте до заборони на його застосування ряд постанов митних органів у справах про порушення митних правил, заведених за статтею 278 Митного кодексу Російської Федерації, був скасований судами на тій підставі, що справи заводилися до моменту декларування товарів.
По-третє, подання митному органу документів має відбуватися безпосередньо під час переміщення товарів і транспортних засобів через митний кордон Російської Федерації.
Говорячи про цю складовою об'єктивної сторони, не можна не зупинитися на особливостях переміщення товарів і транспортних засобів через російсько-білоруський кордон в умовах прийняття Угоди про Митний союз між Російською Федерацією і Республікою Білорусь. Як відомо, наказом ГТК Росії від 7 липня 1995 року № 443 «Про скасування митного контролю та митного оформлення товарів і транспортних засобів, що переміщуються через кордон Російської Федерації з Республікою Білорусь» відмінено митний контроль та митне оформлення щодо товарів, вироблених на території Республіки Білорусь і випущених для вільного обігу на території останньої. При цьому зазначені заходи були пов'язані зі скасуванням пунктів пропуску на кордоні. Митний контроль відносно інших товарів продовжує здійснюватися на автотрасах. Але відсутність пунктів пропуску безпосередньо на митному кордоні Російської Федерації тягне неможливість подання документів безпосередньо при її фактичному перетині і, відповідно, дозволяє говорити про відсутність в діях осіб, що представляють в подальшому митному наряду неналежні документи, складу порушення митних правил, відповідальність за яке передбачена статтею 278 Митного кодексу Російської Федерації.
Суб'єктом розглянутого правопорушення є особа, яка подала митному органу при переміщенні товарів і транспортних засобів через митний кордон Російської Федерації неналежний документ. При ввезенні товарів і транспортних засобів на митну територію Російської Федерації такою особою може бути тільки перевізник (особа, що фактично переміщує товари чи є відповідальним за використання транспортного засобу), а при вивезенні - як перевізник, так і декларант.
Часто виникають ситуації, коли перевізник при перетині митного кордону Російської Федерації представляє митному органу неналежні документи, передані йому відправником або одержувачем вантажу, до виготовлення або отримання яких він не мав і не міг мати жодного відношення. Чи буде в даному випадку також нести відповідальність перевізник, або до відповідальності буде притягнуто та особа, яка отримувати користь від подання цих документів? Виходячи з диспозиції статті, а також з поняття переміщення, до відповідальності буде притягнуто перевізник, який, у свою чергу, зможе зажадати від особи, що передала йому неналежний документ, відшкодування заподіяної шкоди в судовому порядку.
Статтею 278 Митного кодексу Російської Федерації встановлено, що вона не застосовується у випадках, коли в діях особи містяться ознаки порушення митних правил, передбаченого статтею 279 Митного кодексу Російської Федерації (в частині недостовірного декларування товарів і транспортних засобів) і статтею 282 Митного кодексу Російської Федерації ( в частині заяви в документах, що впливають на переміщення, недостовірних відомостей, що дають підставу для необгрунтованого звільнення від митних платежів або заниження їх розміру), а також ознаки контрабанди.
У статті 278 Митного кодексу Російської Федерації мова йде про переміщення товарів і транспортних засобів через митний кордон Російської Федерації з поданням митному органу неналежних документів, у статті 279 Митного кодексу Російської Федерації - про заяву при декларуванні недостовірних відомостей про товари і транспортні засоби. Отже, в діях особи можуть одночасно убачатиметься ознаки обох правопорушень тільки тоді, коли момент переміщення товарів і транспортних засобів збігається з моментом їх декларування. Такий збіг відбувається лише при декларуванні товарів, що вивозяться і транспортних засобів, оскільки при вивезенні з подачею митної декларації пов'язується не тільки момент декларування, а й час переміщення. Неналежним документом при цьому буде сама митна декларація, яка містить недостовірні відомості. Кваліфікація в подібних випадках буде проводитися за статтею 279 Митного кодексу Російської Федерації як за більш спеціальною.
В інших випадках перетин сфер дії цих статей носить лише уявний характер. Коли при переміщенні товарів через митний кордон Російської Федерації митному органу видається неналежний документ, на підставі якого згодом у митній декларації заявляються недостовірні відомості, мають місце два, хоч і здійснюються з невеликим розривом у часі, але окремих правопорушення.
У тих випадках, коли недостовірні відомості, заявлені у митній декларації при оформленні товарів, що вивозяться, вплинули на звільнення від сплати митних платежів або заниження їх розміру, дії особи кваліфікуються за статтею 282 Митного кодексу Російської Федерації.
Наведемо приклад. Благодійна організація імпортувала м'ясо і субпродукти свиней з Європи. При перетині кордону Російської Федерації митному органу був представлений сертифікат відповідності Міністерства сільського господарства однієї з європейських країн, що дає підставу для ввезення товару на митну територію Російської Федерації. Товар був спрямований у внутрішню митницю за процедурою доставки під митним контролем. При подачі митної декларації у внутрішній митниці був представлений сертифікат відповідності лабораторії РОСТЕСТ, що підтверджує дані іноземного сертифіката і дає підставу для випуску товару для вільного обігу.
Незважаючи на це співробітниками митниці було прийнято рішення про проведення експертизи товару на предмет відповідності державним стандартам Російської Федерації. Одночасно була призначена експертиза справжності сертифіката РОСТЕСТ. В результаті даних дій було встановлено, що сертифікат є підробленим, проте товар відповідає вимогам, що пред'являються до цього виду продовольчих товарів. За даним фактом відносно особи було заведено справу про порушення митних правил за статтею 279 Митного кодексу Російської Федерації, яке згодом було перекваліфіковано на статтю 278 Митного кодексу Російської Федерації.
У даній ситуації в діях особи не міститься ознак жодного із зазначених правопорушень. На основі підробленого сертифіката в митній декларації не було заявлено недостовірних відомостей, так як що містяться в ньому відомості відповідали дійсності, а при переміщенні товару даний документ митному органу не висував.
Дії особи, передбачені диспозицією статті 278 Митного кодексу Російської Федерації, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі від 100 до 300 відсотків вартості товарів і транспортних засобів, що є безпосередніми об'єктами правопорушення, з їх конфіскацією або з стягненням вартості таких товарів і транспортних засобів.
| < Попередня | Наступна > |
|---|



