Сучасна митниця країн СНД та ЄС

митниця

  • Збільшення розміру шрифта
  • Звичайний розмір шрифта
  • Зменшити розмір шрифта

Обмеження на ввезення до РФ та вивезення з РФ товарів і транспортних засобів

Обмеження на ввезення до РФ та вивезення з РФ товарів і транспортних засобів


Під особливий режим переміщення через російську митний кордон потрапляють окремі види продукції і відходів виробництва, вільна реалізація яких заборонена відповідно до указу Президента РФ від 22 лютого 1992 року № 179.

 

До цього списку входять:
Коштовні та рідкоземельні метали та вироби з них.
Дорогоцінне каміння та вироби з них.
Стратегічні матеріали.
Озброєння, боєприпаси до неї, військова техніка, запасні частини та комплектуючі вироби та прилади до них, вибухові речовини, засоби підривання, порох, всі види ракетного палива, а також спеціальні матеріали та спеціальне обладнання для їх виробництва, спеціальне спорядження особового складу воєнізованих організацій та нормативно-технічна продукція на їх виробництво і експлуатацію.

Ракетно-космічні комплекси, системи зв'язку і управління військового призначення та нормативно-технічна документація на їх виробництво і експлуатацію.
Бойові отруйні речовини, засоби захисту від них та нормативно - технічна документація на їх виробництво і використання.
Уран, інші діляться матеріали та вироби з них.
Рентгенівське обладнання, прилади та обладнання з використанням i радіоактивних речовин та ізотопів.

Результати науково-дослідних і проектних робіт, а також фундаментальних пошукових досліджень щодо створення озброєння та військової техніки.
Шифрувальної техніка та нормативно-технічна документація на її виробництво і використання.
Отрути та наркотичні речовини.

Спирт етиловий.
Відходи вибухових речовин.
Відходи, що містять дорогоцінні й рідкоземельні метали та дорогоцінні камені.
Лікарські засоби, за винятком лікарських трав.
Лікарська сировина, що отримується від північного оленярство (патенти і ендокринне сировина) (в редакції розпорядження Президента РФ від 30 жовтня 1992 року № 743-рп).

У Федеральному законі "Про державне регулювання зовнішньоторговельної діяльності" (ст. 19) встановлено загальний порядок накладення заборони на здійснення експортних та / або імпортних операцій, виходячи з національних інтересів, в поняття яких включаються:
Дотримання суспільної моралі і правопорядку.
Охорона життя і здоров'я людей, охорона тваринного і рослинного світу і навколишнього середовища в цілому.

Захист культурних цінностей від незаконних вивезення, ввезення та передачі прав власності на них.
Необхідність запобігання вичерпання непоправних природних ресурсів, якщо заходи, пов'язані з цим, проводяться одночасно з обмеженнями відповідного внутрішнього виробництва і споживання.
Забезпечення національної безпеки Російської Федерації.
Захист зовнішнього фінансового положення та підтримку платіжного балансу Російської Федерації.
Виконання міжнародних зобов'язань Російської Федерації.

У тому ж законі встановлюється заборона на ввезення на російську територію товарів, які:
Не відповідають технічним, фармакологічним, санітарним, ветеринарним, фітосанітарним та екологічним стандартам і вимогам, встановленим в Російській Федерації.
Не мають сертифіката, маркування або знака відповідності у випадках, передбачених у Законі РФ "Про сертифікацію продукції і послуг" та інших російських нормативних актах.

Заборонені до використання як небезпечні споживчі товари.
Чи мають дефекти, що представляють небезпеку для споживачів.

Відповідно до ст. 20 Федерального закону "Про державне регулювання зовнішньоторговельної діяльності" перераховані товари мають бути вивезені назад або знищені на підставі акта, складеного незалежними експертами Торгово-промислової палати Російської Федерації.

Заборона експорту та / або імпорту, що встановлюється виходячи з національних інтересів, оформлюється прийняттям відповідного федерального закону, який вступає в силу не раніше 30 днів з дня його офіційного опублікування.

Товари, ввезення та / або вивезення яких заборонено, підлягають відповідно негайного вивезення за межі території Російської Федерації або поверненню на російську територію, якщо не передбачена конфіскація таких товарів. Витрати з вивезення або повернення товарів покладаються на особу, що переміщує товари, або на перевізника. При неможливості вивезення або повернення товари передаються на зберігання на склади тимчасового зберігання, власниками яких є російські митні органи. Граничний термін зберігання таких товарів на складах тимчасового зберігання становить три доби.

Митний кодекс РФ в статті 21 передбачає, що разом з повною забороною щодо ввезення до Російської Федерації та вивезення з Російської Федерації товарів і транспортних засобів можуть бути зроблені різні обмеження: обмеження в торгівлі окремими товарами (товарні обмеження), з окремими країнами або групами країн (географічні обмеження), обмеження, що діють протягом певного терміну (обмеження за часом).

Обмеження можуть встановлюватися в актах російського, а також у джерелах міжнародного права: міжнародні договори, рішення міжнародних організацій (про режим міжнародних санкцій і т.д.). Про існування останніх (і що містяться в них обмежень на ввіз і вивіз) ГТК доводить до відома територіальних митних органів шляхом розсилання листів-роз'яснень і вказівок.

Що ж стосується актів російського законодавства, що встановлюють обмеження, то вони підлягають офіційному опублікуванню не менш ніж за десять днів до їх введення в дію, за винятком законів, щодо яких передбачено інший порядок набуття нею чинності.

ТК перераховує найважливіші підстави для прийняття рішення про обмеження на ввіз і вивіз: міркування економічної політики; виконання міжнародних зобов'язань Російської Федерації; захист економічної основи суверенітету Росії; захист внутрішнього споживчого ринку у відповідь

міра на дискримінаційні або інші ущемляють інтереси російських осіб акції іноземних держав та їх спілок та ін

Президент РФ з метою забезпечення національної безпеки України має право вводити визнані міжнародним правом економічні санкції, регулює співробітництво у військово-технічній галузі, визначає порядок експорту дорогоцінних металів, дорогоцінних каменів і розщеплюються матеріалів, вводячи відповідні заборони та обмеження. Уряд РФ приймає тимчасові заходи щодо захисту внутрішнього ринку Російської федерації, вводить кількісні обмеження експорту та імпорту відповідно до федеральних законів. Безпосередню реалізацію завдань державної зовнішньоторговельної політики щодо захисту економічних інтересів України, її суб'єктів, російських осіб, а також розробку і проведення заходів, пов'язаних з регулюванням зовнішньоторговельної діяльності, забезпечує Міністерство зовнішніх економічних зв'язків РФ (МЗЕЗ) (ст. 12 Федерального закону "Про державний регулювання зовнішньоторговельної діяльності ").

МЮС є органом державної влади, що видає ліцензії на здійснення імпортних і експортних операцій, щодо яких встановлені кількісні обмеження чи введений дозвільний порядок.

Кількісні обмеження експорту вводяться Урядом РФ у виняткових випадках (для забезпечення національної безпеки Російської Федерації, виконання міжнародних зобов'язань Росії з урахуванням стану на внутрішньому товарному ринку тощо), оскільки відповідно до ст. 15 Федерального закону "Про державне регулювання зовнішньоторговельної діяльності" експорт з Російської Федерації та імпорт до Російської Федерації здійснюються без кількісних обмежень. Постанови Уряду РФ про введення кількісних обмежень експорту та імпорту приймаються та офіційно опубліковується не пізніше ніж за три місяці до запровадження цих обмежень в дію.

Кількісні обмеження можуть застосовуватися і як захисна міра щодо імпорту товару, коли який-небудь товар імпортується в настільки великих кількостях або на таких умовах, що наноситься істотної шкоди або виникає загроза заподіяння такої шкоди виробникам подібних або безпосередньо конкуруючих товарів на території Російської Федерації (ст . 18 Федерального закону "Про державне регулювання зовнішньоторговельної діяльності"). З метою захисту національних інтересів Росії при здійсненні експорту та імпорту озброєнь, військової техніки та товарів подвійного призначення діє система експортного контролю. Номенклатура що потрапляють під експортний контроль товарів і послуг визначається переліками і списками, що встановлюються указами Президента РФ за поданням Уряду РФ. Такі укази Президента РФ набирають чинності не раніше трьох місяців з дня їх офіційного опублікування.

Слід звернути особливу увагу на те, що Федеральний закон "Про державне регулювання зовнішньоторговельної діяльності" "підправив" ст. 21 (ч. 4) ТК. Відповідно до цієї норми ТК "витрати, що виникли в особи, що переміщує товари, або в перевізника у зв'язку з введенням зазначених обмежень, державними органами Російської Федерації не відшкодовуються". Однак у ст. 21 Федерального закону "Про державне регулювання зовнішньоторговельної діяльності" передбачається, що російські особи мають право / на відшкодування в судовому порядку збитків, пов'язаних з участю Російської Федерації в міжнародних економічних санкції, за рахунок федерального бюджету.